Nagydobronyi tájház

A Nagydobronyi tájház a régi Misák-portán található, és egy igazi időutazást kínál mindazoknak, akik szeretnék megismerni a helyi paraszti életet és a vidéki kultúrát. A portát egykor módos parasztcsalád lakta, akiknek a háza a település egyik jellemző építészeti emlékét képezi. A tájház rendkívüli módon bemutatja a hagyományos falusi életformát.
A ház nagy fundamentumra épült. Az épület az utcára három ablakkal tekint, ami első pillantásra egy tipikus falusi házat idéz. Azonban a ház elrendezése nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik. Az egyik ablak a kamrára nyílik, a másik pedig az első szobát, a tisztaszobát rejti– amit a helyi nyelvben "elsővéginek" is neveznek.
A ház tornácos kialakítása az egyik legszebb részlete.
A ház belsejébe belépve az első helyiség, a pitvar , amely napközben a család központja volt és konyhaként is funkcionált. Itt telt az idő a napi teendők elvégzésével, a főzéssel, és itt zajlottak a családi beszélgetések is. A hátsó részben található egy külön szoba, melyet a hátsóvéginek neveznek. Itt található jelenleg egy szövőszék, amely a kézműves hagyományok megőrzésére szolgál.
A tájházban a helyi gyerekek számára rendszeresen kézműves-foglalkozásokat tartanak.
A tájházban számos nagydobronyi keresztszemes munka is helyet kapott.