Szakmai program a Néprajzi Múzeumban és a Hagyományok Házában
A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület által 2021-ben alapított Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely az elmúlt években kiemelkedő eredményeket ért el a magyar népi hímzés hagyományainak megőrzésében és továbbadásában. E sikereknek köszönhetően a műhely tagjai, Kovács Marianna és Vass Veronika meghívást kaptak a Hagyományok Háza által szervezett rangos szakmai programra. A példaértékű kárpát-medencei együttműködés során viseletkészítők és népi iparművészek oszthatták meg tapasztalataikat, így ápolva a térség népviseleti hagyományait.

2025. március 26-án a vajdasági, kárpátaljai, felvidéki és anyaországi viseletkészítők a budapesti Néprajzi Múzeumba látogattak. A program keretében Fülöp Hajnalka muzeológus vezetésével megtekintették az állandó kiállítást, különös figyelmet szentelve a Kárpát-medence népviseleti darabjainak. Ezt követően az időszaki kiállításokat is bejárták, inspirációt merítve a másnap kezdődő műhelymunkához.
Március 27-én a szakmai program a Hagyományok Házában folytatódott, ahol Molnár-Madarász Melinda Meyke divattervező tartott műhelyfoglalkozást. A nap első részében a résztvevők bemutatkoztak, közösen énekeltek, majd megismerkedtek a XX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál "Gyökerek és dizájn" elnevezésű pályázatával. A foglalkozás során részletes tervezési szempontokat ismerhettek meg, majd egyéni és kiscsoportos konzultációkon vehettek részt azok, akik nevezni kívánnak a 2026-os pályázatra.
A program zárásaként a résztvevők megtekintették a Hagyományok Háza "Folk Fashion – Divat a folklór" című kiállítását. A tárlat betekintést nyújtott abba, hogyan hatott a magyar népi kultúra formavilága és motívumkincse a divattervezők munkájára a 20. század elejétől napjainkig. A kiállítás szemléltette, miként lehet a hagyományokat a modern divattal ötvözni, életképessé téve azokat a mai viseletkultúrában is.
A Kárpátaljai Magyar Hímzőműhely részvétele ezen a programon ismét bebizonyította, hogy a hagyományok megőrzése és továbbadása nemcsak kötelesség, hanem egyben inspiráló lehetőség is a kortárs viseletkultúra fejlesztésében.