Sepsiszentgyörgyön zajlott az ASZAKKÖR találkozó
Október 3-5. között Sepsiszentgyörgyön, az Amőba Alapítvány székhelyén került sor a határon túli szakköri közösségek vezetőinek egyeztető ülésére. Az esemény a szakkörök 2024/2025-ös évadának szervezési és tartalmi kérdéseivel foglalkozott, hangsúlyozva a közösségi szellem és a kreatív alkotás fontosságát. A rendezvény jelentőségét hangsúlyozta Percze László konzul úr, aki kiemelte a program jelentőségét és pozitív eredményeit.
A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesületet képviselő Molnár Eleonóra elnök arról számolt be, hogy Kárpátalján 18 új szakkör indult, 13 telepeülésen az idei évadban, lehetőséget biztosítva a helyi közösségek számára a hagyományos mesterségek gyakorlására. Már minden szakkör megkapta a szükséges csomagokat, így elindult a munka.
Az ASZAKKÖR találkozó nemcsak a szakkörök aktuális helyzetének áttekintésére szolgált, hanem új ötletek és lehetőségek felfedezésére is. Bereczki Kinga, az Amőba Alapítvány vezetője üdvözölte a vendégeket, majd levetítették a szakkörökről készült kisfilmet, amely bemutatta a program nyújtotta lehetőségeket. Dr. Juhász Erika szakmafejlesztési igazgató NMI, a kezdetekre visszatekintve elmondta, hogy a program gyökerei 2021-ig nyúlnak vissza, amikor a pandémia miatt otthon maradó emberek számára online segítséget nyújtottak, hogy otthon vagy kisebb társaságban gyakorolják a kézműveskedést.
A Kárpát-medencében jelenleg több mint 2000 szakkör működik, összesen 21 szakágban, a magyar kormány hathatós támogatásával. Az NMI biztosítja a szükséges alapanyagot és oktatóvideókat, lehetővé téve a különböző hagyományos mesterségek gyakorlását, mint például bőrművesség, tojásfestés, csipkeverés, hímzés, csont- és szarufaragás, csuhé-, kosár- és szalmafonás, fazekasság, gyöngyfűzés, horgolás, makramézás és nemezelés, valamint még sok más hagyományos és néhány modernebb tevékenységet is (mint pl. a quilling vagy az ötvöszománc készítése. A következő évben újabb szakkörökkel és haladó csoportokkal bővül a kínálat. A rendezvény során említést nyert, hogy a résztvevők hamarosan új, kiegészítő videókhoz is hozzáférhetnek, például 30 videó áll majd rendelkezésre a mézeskalács szakkörhöz, különböző nemzeti ünnepekkel és jeles napokkal összefüggésben.
Emellett az online mentorálás keretében lehetőség nyílik a saját tájegység mintakincsének kérésére is, legyen szó tojásfestésről vagy bútorfestésről.
Az ASZAKKÖR találkozó tehát nemcsak a szakkörök aktuális helyzetének áttekintésére szolgált, hanem új ötletek és továbblépési lehetőségek felfedezésére is, melyek révén a résztvevők gazdagabb tapasztalatokkal térhetnek haza.
A kihelyezett ülést követően a résztvevők meglátogatták a közeli történelmi emlékhelyeket.
Köszönjük a szervezést!