Fotókiállítás nyílt Beregszászban a kárpátaljai nők XX. századi életéről

2025.03.09

2025. március 8-án különleges fotókiállítás nyílt a beregszászi Ortutay Elemér Görögkatolikus Központban, amely a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület és az Ortutay Központ közös szervezésében valósult meg. Az esemény a "Nők fehéren-feketén – Kárpátaljai nők a XX. században" című pályázat eredményeit mutatta be, amelyet februárban hirdettünk meg. A megnyitó ünnepségen a látogatók nemcsak a beküldött fotókat tekinthették meg, hanem egy, a pályázatra érkezett esszékből összeállított kiadványt is kézbe vehettek.

A rendezvény kezdetén Bidzilja Ramóna előadásában Juhász Gyula "Az élet bája" című versét hallhatták a résztvevők. Ezt követően Marosi Anita, az Ortutay Központ munkatársa köszöntötte a megjelenteket, kiemelve a kiállítás célját: méltó emléket állítani azoknak a hétköznapi nőknek, akik édesanyaként, feleségként, nagymamaként vagy dolgozó asszonyként helyt álltak a történelem viszontagságai közepette.

A pályázatra mintegy nyolcvan fotó érkezett Kárpátalja különböző településeiről. A zsűri három alkategóriában – portré, családi fotó és dolgozó nők – hirdetett eredményt. Emellett a résztvevők esszékkel is pályázhattak, amelyeket egy külön kiadványban jelentettek meg. Marosi Anita elmondása szerint megható és értékes történetek érkeztek, amelyek hűen tükrözik az adott korszak kihívásait és az asszonyok helytállását.

A fotókat vászonra nyomtatva kerültek  kiállításra. A nemzetközi nőnap alkalmából megnyitott tárlat egész márciusban megtekinthető az Ortutay Központban. A tervek szerint vándorkiállításként több helyszínre is el fognak jutni a későbbiekben.

A zsűri döntése alapján a következő eredmények születtek: portré kategóriában a csepei Fülöp Máriát ábrázoló fotó (beküldője Fülöp Alexandra Sislócról) nyert, családi fotó kategóriában a salánki Bihun Pálnét lányaival ábrázoló fénykép (beküldője Volodimir Rebrik Csepéből) lett az első, míg a dolgozó nők kategóriában a beregdédai dohánysimító asszonyokat bemutató fotó (beküldője a Déda 750 csoport) kapta az elismerést.

Az esszépályázat egyik kiemelkedő alkotása a salánki László Antónia írása volt, amelyben dédmamája élettörténetét mutatta be. Az esszék között első helyen végzett a nagyszőlősi Margitics Ildikó, második pedig az eszenyi Bacskai Dorina lett.

 A Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület és az Ortutay Központ örömmel fogad minden további fotót, hiszen ezek nem csupán emlékek, hanem értékes kortörténeti források is.