HOLOKAUSZT EMLÉKMŰ

Jákob Lili 1926-ban Kárpátalján, Bilkén született. 1944-ben szüleivel és két ikeröccsével együtt Auschwitzba deportálták, ahol szelektáláson estek át. Édesanyját és öccseit gázkamrába, míg őt és édesapját munkára válogatták. Később őt a Dora-Mittelbau koncentrációs táborba helyezték át kényszermunkára, ahol 1945 áprilisában az amerikai hadsereg felszabadította.
Mielőtt hazautazott volna Bilkére, meleg ruhát keresve betért az SS-őrök elhagyott szállására, ahol rábukkant egy ottfelejtett fotóalbumra. Ahogy belelapozott, az első oldalon Naftali Cvi Weiss, szülővárosa, Bilke rabbija tekintett vissza rá. A következő oldalakon gondosan beragasztott képek sorakoztak, amelyek a kárpátaljai magyar zsidók 1944. májusi deportálását örökítették meg – a birkenaui kiszállástól a szelekcióig. Döbbenetes módon felismerte benne saját magát, a családját és más bilkei ismerősöket, akiket az auschwitzi rámpán fényképeztek le. Ezeket a képeket a náci SS tisztek készítették, hogy dokumentálják az újonnan érkező deportáltakat.
Az úgynevezett Auschwitzi Album, az egyik legfontosabb fennmaradt fényképes dokumentációja az auschwitzi koncentrációs táborban zajló eseményeknek. Lili Jacob megőrizte az albumot és 1980-ban a Yad Vashem holokauszt-emlékközpontnak adományozta, ahol ma is őrzik és kutatják.

A holokauszt bilkéről elhurcolt áldozatainak emlékére a Magyar Kormány és Bilke önkormányzata 2016. április 19-én emlékművet állíttatott.
