Bartók Béla emlékszoba Nagyszőlősön
Bartók Béla világhírű magyar zeneszerző, folklorista gyermekévei egy részét Kárpátalján, Nagyszőlősön töltötte. Az ugocsai kisvárosban járt iskolába, és már tizenegy évesen, a vármegyeháza termében adta első nyilvános zongorakoncertjét. Nagyszőlős magyarsága ma is büszkén őrzi a zeneszerző és zenetudós emlékét: egy utca és a helyi művészeti iskola viseli nevét, és 1991-ben a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség szobrot állíttatott neki a Perényi Zsigmond Középiskola előtt.

A helyi zeneiskola igazgatóhelyettese, a járási kulturális osztály egykori módszertani előadója, Grigora Éva, aki Bartók emlékét kutatta és ápolta, 1980-ban kezdett el dokumentumokat gyűjteni a zeneszerző életéről. A fotók, újságcikkek, emléklapok, kották és kiadványok egy emlékszoba kiállítási tárgyaivá váltak, és a gyűjteményt végül a Nagyszőlősi Perényi Zsigmond Középiskolába vitték megőrzésre.
Bartók Béla nem csupán a zenei élet kiemelkedő alakja volt, hanem eszméi mellett való kiállása és egyenes tartása is példát mutatott. Emlékének megőrzése és ápolása a kárpátaljai magyar közösség számára a megmaradás egyik alapvető pillére.